Про ТБС ▼

 

Сповідання віри

Історія семінарії

Керівництво

Програми та курси

Християнської освіти

Рівень А

Біблійні курси
Курси вчителів НШ

Рівень В

Рівень С

Церковного служіння

Рівень А

Курси лідерів домашніх груп
Курси проповідників
Християнського консультування

Рівень В

Рівень С

Викладачі

Бібліотека

Контакти

 

 

Програма навчання

Рівень А

Курси душеопікунів/порадників
 

Перелік тем
(орієнтовно 1
0-12 занять)

 1. Вступ до предмету. Важливість душеопікунства і консультування в наш час. Приклади душеопікунського служіння в Біблії (Йов і його друзі, Давид та Йонатан)

2. Психологія, психіатрія і консультування, їх спільні особливості та  відмінності.

3.     Категорії людей, які надають професійну психологічну консультативну та душеопікунську допомогу. Консультативна та душеопікунська допомога в церкві. Правильні відносини між служителями церкви і християнами, які хочуть звершати душеопікунське служіння.

4.     Світський погляд на поняття «психічне здоров’я». Світські підходи до підтримання душевної рівноваги (здоровий спосіб життя, позбавлення комплексів через конформізм до світського стилю життя, східні і містичні філософії і ін.).

5.     Основні підходи в поглядах на суть людської душі і психічні процеси (фрейдизм, біхевіоризм, гештальтизм, гуманістична психологія). Протиріччя між різними підходами.

6.     Вирішення душевних проблем людей в рамках різних підходів світської психології. Світська психологічна допомога як сурогат душепастирського опікунства.

7.     Ставлення християн до психології. Психологія як наука. Позитивні досягнення цієї науки і заблудження. Методи психологічного дослідження (спостереження і самоспостереження, бесіда, тести і опитувальники, проективні методики, аналіз продуктів людської діяльності, близнюкові та лонгітюдні спостереження).
Поєднання у психології науки і людської філософії. Де між ними проходить межа ?
Відмінності між психологією і парапсихологією.
Неправильні підходи до вирішення душевних проблем людини у психології через неправильне (небіблійне) розуміння її природи.

8.     Відмінність біблійного консультування/душеопікунства від світської психологічної допомоги.

9. Деякі відмінності між консультуванням (надання допомоги невіруючим) і душеопікунством (надання допомоги віруючим, які відвідують церкву).

10.  Суть душеопікунського служіння. Його (душеопікунства та консультування) цілі, методи та засоби.

Три цілі душеопікунства:

а.     
визначити проблему,
б.    
визначити можливі варіанти виходу з ситуації та їх наслідки,
в.    
допомогти в прийнятті правильного рішення.

Етапи душеопікунської допомоги:
а.     
налагодження контакту,
б.    
збір інформації,
в.    
аналіз,
г.     
встановлення проблеми,
д.    
формування шляхів виходу з кризи.

Визначення рівня душевної потреби (проблема, труднощі, криза, паніка, шок).

11.  Механізми психологічного захисту як прояв гріховної природи людини, їх роль у наданні допомоги. Основні види цих механізмів (заперечення, заглушення, раціоналізація, уникнення, компенсація,  регресія, заміщення, проекція, сублімація та ін.)

12. Якості, необхідні душеопікуну-консультанту:
а.      любов до людей,
б.     вміння вислухати,  
в.     співчутливість (емпатійність),
г.      певна духовна зрілість (вкоріненість в Бозі),
д.     знання Писання і біблійних доктрин,  
е.      належне молитовне життя,
ж.   комунікабельність,
з.      щирість,
и.     вміння берегти таємницю.

13. Принципи: професійної компетенції, незавдання шкоди, анонімності і конфіденційності, позитивно орієнтованого підходу в професійному консультуванні і їх застосування в служінні душеопікунства.

14. Фактори які перешкоджають успіху служіння душеопікуна-консультанта (комунікативні проблеми, авторитаризм і категоричність, поспішні висновки, нав’язлива „духовність”, надмірна цікавість, маніпулювання особистістю, сексуальні спокуси, перевтома [т. зв. „синдром „вигоряння”], наявність певних особистісних проблем, виникнення надмірного емоційного зв’язку з консультованим, фактори зовнішньої обстановки). Деякі поради по створенню сприятливої обстановки для консультування (обстановка, приміщення, дистанція та ін.).

15. Роль церковної громади у вирішенні душевних проблем людини. Церква як „терапевтичне” суспільство. Види душеопікунської допомоги, яку може надавати церква (пасторське консультування, церковна молитва,  нові позитивні соціальні зв’язки з членами церкви, направляюча допомога (поради, консультації з різних питань, навчальні програми та семінари, вивчення Біблії, обмін досвідом у вирішенні проблем), фізична допомога, матеріальна допомога, соціальна участь (неформальні бесіди, спільний відпочинок, участь в служінні).

16. Коли потрібно звертатись за допомогою до медичних та соціальних служб? Взаємодія із медичними та соціальними службами у вирішенні душевних проблем людей. Що таке патопсихологія? Деякі симптоми психічних захворювань, які потребують професійної лікарської допомоги.

17. Душеопікунська допомога при найбільш типових особистісних проблемах людей:
а.      Постійна тривога, безпідставний страх
б.     Емоційна депресія
в.     Почуття самотності
г.      Горе втрати.
д.     Важка чи невиліковна хвороба.
е.      Фінансова криза.
ж.   Гнів, почуття помсти
з.      Почуття заздрості
и.     Проблема насильства і жорстокого поводження
к.     Подружня невірність

л.     Різного роду залежності [т.зв. адитивна поведінка]: наркотики, алкоголь, залежність від ліків і хімічних речовин, систематичне переїдання, ігрова та комп’ютерна залежність.


м.   
Проблеми в сексуальній сфері (гомосексуалізм, лесбіянство, трассексуальність, фетишизм, ексгібіціонізм, педофілія, геронтофілія, вуаєризм, зоофілія, садизм, мазохізм, фротаж, порнографія, мастурбація, петтинг і ін.).

н.     Суїцидальна поведінка.

о.     Особливості надання душеопікунської допомоги дітям і підліткам в кризових ситуаціях: розлучення батьків, втрата близьких, проблема насильства з боку дорослих, нервово-психічні розлади в дитячому віці, психопатії, реакція емансипації, раннє статеве життя, проміскуїтет, венеричні захворювання та ВІЛ/СНІД, рання небажана вагітність, делінквентна поведінка (схильність до дрібних правопорушень), клептоманія, втечі з дому і бродяжництво тощо.

18. Організація служіння душеопікунства в місцевій церкві (телефон „довіри”, малі  домашні групи, консультування, молитовна підтримка, служіння звільнення, особисті свідчення про подолання проблем, видання інформаційних буклетів, реабілітаційні центри). Плоди служіння душеопікунства - ознаки справжніх змін в особистості людини, яка отримує душеопікунську допомогу.

 

 На верх

 
   
 

Головна  |  Новини  |  Про ТБС  |  Абітурієнтам  |  Студентам  |  Випускники  |  Фотогалерея  |  Посилання

Сторінка студентів  |  Історія  |  Програми  |  Викладачі  |  Бібліотека  |  Молитовні прохання  |  Контакти

© 2011 Тернопільська Біблійна Семінарія

Designed and hosted by www.LikeW.com