Сторінка студентів

 

Відгуки про
навчання
 

Праця студентів

Письмові роботи студентів

 

Чи можна християнам грати в азартні ігри

(дослідження Кусьмія Віталія з предмету "Етика")

 

 

План

 

І. Вступ

 

ІІ. Основні погляди

 

А. Аргументи в захист.

 

Б. Погляд розділення.

 

В. Погляд категоричного „Ні”.

 

Г. Погляд Біблії.

 

ІІІ. Дослідження основних аспектів проблеми.

 

А. Фактори, що мають вплив на проблему.

 

Б. Небезпеки, які заховані в азартній грі.

 

ІV. Біблійні принципи.

 

V. Висновок.

 

 

 

І. Вступ.

 

Азартні ігри – це серйозна проблема у сучасному суспільстві. Звичайно, вона торкається не всіх. Та часто ті, хто безпосередньо з нею стикаються, отримують серйозні пошкодження і втрати як в матеріальному стані, так і в моральному та духовному розвитку особистості. Отже, що це за проблема, де її основи, які в неї характеристики, в чому полягає небезпека і які наслідки впливу на окрему людину?

            Як християнам ставитися до азартних ігор? Чи весь азарт негативний і чи всі ігри азартні? Чи є однозначна відповідь і як вибирати правильний шлях для себе?

            На всі ці питання я постараюсь дати відповідь у своїй роботі. Проаналізувавши для цього різні погляди. Основним критерієм для нас завжди має бути Слово Боже, тому я використаю Біблійні принципи і розгляну цю проблему в контексті Святого Письма.

            Отже, я хочу розпочати з визначення, що таке азарт і азартні ігри. Азарт – Сильне захоплення чим-небудь; запал, завзяття. Входити в азарт – дуже захоплюватися чим-небудь, виявляти завзяття. [1, c.20].

            Грапідпорядковане сукупності правил , прийомів, або основане на певних умовах заняття, що є розвагою і спортом одночасно. [1, c. 473].

            Азартні ігри – ігри, в яких виграш залежить від випадку, випадкового розкладу карт. [2, c. 27].

Звичайно ці визначення не претендують на абсолютність, але відштовхуючись від них я буду розвивати свою думку.

            Азартні ігри це не є нове явище. Корені цього заняття можне прослідкувати у всіх старих цивілізацій. Окремі вчені запевняють нас в тому, що ігри, які підпадають під цю категорію практикувалися в Єгипті, Китаї, племенах Північної Америки. За звичай в той час азартні ігри були пов’язані з окультизмом і сакральними традиціями цих народів.

            В наш час також тяжко провести чітку межу між цими поняттями. Наприклад ігри в карти і ворожба на картах дуже тісно переплітаються і мають плавний перехід. Але моєю темою не є окультизм, тому я буду розглядати тільки ті ігри, які не мають ніякого відношення до цієї практики. Тому що в Біблії є однозначна заборона на будь-які види ворожби і чар.

            Важко також відокремити азартні ігри від спортивних. Адже часто ми можемо бачити, як чисто спортивна гра набирає елементи захоплення і азарту. Та я вважаю, що сама наявність великої кількості емоцій та елементи азарту не відносять цю гру до „азартної” в класичному розумінні цього поняття. Важливим елементом тут є те, що ті, хто спостерігають за спортивною грою і роблять ставки, вже являються азартними гравцями.

             В окрему категорію також потрібно віднести дитячі ігри. Хоча більшість з них можна віднести до азартних по будь-якому визначенню. В них завжди важливу роль відіграє випадок. Але все ж не всі ці ігри мають руйнівний характер. З іншої сторони деякі не азартні ігри – наприклад ігри на комп’ютері є досить негативним явищем і приносять значно більше шкоди. Тому, коли ми говоримо про дитячі ігри, то потрібно виходити з іншої точки зору. В цьому випадку потрібно враховувати особливості дитячої психології. Їхні мотиви ще не є забруднені егоїстичними і меркантильними мотивами.

            Особливим видом азартних ігор є лотереї, парі і роблення ставок на різні події та результати в спорті. Але тут також важливо відмітити, що гроші це не обов’язковий елемент в визначенні азартної гри. Це лише фактор, який підсилює її і приносить більш руйнівні наслідки.

 

ІІ. ОСНОВНІ ПОГЛЯДИ.

А. Аргументи в захист.

Цей погляд не є самим поширеним, але має достатньо прихильників серед християн. Адже ні одне місце з Біблії прямо не говорить про заборону азартних ігор, хоча вони були відомі в час її написання. Це дає широке поле для маніпулювання фактами та загальновизнаними Біблійними принципами для тих, хто виступає в підтримку цього заняття.

            За звичай цей погляд не виступає як теологічно доведена окрема точка зору, але він присутній в багатьох християн, які починають захоплюватися азартними іграми і ще не бачать негативних наслідків в своєму житті.

 

Б. Погляд розділення.

Цей погляд не дає однозначної відповіді типу „можна”- „не можна”. Його прихильники розділяють азартні і не азартні ігри виходячи з вище наведених мною критеріїв, а також з мотивів, з практики та досвіду. Для того, щоб сказати чи можна грати в якусь гру, потрібно проаналізувати її згідно основних принципів Біблії. Я дотримуюсь цього погляду, тому більш детальніше я його розгляну пізніше.

 

В. Погляд категоричного „Ні”

Цей погляд переважав в всі віки розвитку християнства. Ми знаємо, що деякі отці церкви прирівнювали азартні ігри до розпусти, п’янства, та інших пороків, з чим я погоджуюсь. Католицька церква також займала відверто негативну позицію. Ось цитата, яка описує події часів реформації: „Фарель і Кальвін побудили міську раду прийняти закони які забороняють аморальність, азартні ігри, порушення суботи і пустий спів” [3].

            Але інколи ті, хто притримуються цієї точки зору говорять, що всі ігри є негативним явищем. На підтвердження цього вони вказують такі аргументи:

-         гра не несе в собі ніякої видимої користі;

-         забирає в нас дорогоцінний час;

-         відводить нас від реальності світу, створюючи особливі правила, яким потрібно слідувати;

-         приводить до залежності;

-         в Біблії немає прикладів або заохочень для участі в іграх.

Всі ці аргументи є достатньо вагомими, але вони також не використовують конкретних місць з Біблії для підтвердження своєї точки зору, але більше основуються на емоціях і власних поглядах. Часто цей погляд веде до легалізму. Також він не враховує, що хоча ігри не ведуть до матеріальних результатів зусиль, які туди вкладені, та все ж мають позитивні сторони. Ігри можуть бути хорошим засобом спілкування та способом хорошого проведення часу групою людей. Спортивні ігри добре впливають на здоров’я. Вони можуть будувати близькі відносини за короткий час або ж руйнувати ті стіни між людьми, які виникли внаслідок виключно ділових і легалістичних відносин.

 

Г. Погляд Біблії.

Як я вже зазначав, в Святому Письмі немає конкретних вказівок відносно ігор і зокрема азартних. Але є деякі принципи, по яких можна дуже чітко визначити, що можна, що не можна, що будує, що руйнує. В основному я ці принципи буду розглядати нижче.

            Важливим аспектом є розділення трьох термінів, які я конкретною метою виписав окремо – азарт, гра і азартна гра.

            З вказаного вище визначення можна бачити, що азарт в своїй суті не є чимось поганим. Це одна з характеристик людської природи. В одних вона виявляється більш сильно, в інших слабше. „Так сталось, що той імпульс, який робить з людей гравців, не був закладений в мене при моєму створенні; і, поза сумнівом, я плачу за це тим що не маю в собі других корисних імпульсів, які бувши перебільшені або викривлені, підштовхують людину на шлях азартної гри” [3]. Я вірю, що сказати, що азарт це гріх, це те ж, що сказати: „Бог помилився при створенні людини”. Звичайно ми можемо вважати, що без таких рис як воля вибирати, можливість любити і азарт було б значно легше жити. Але на щастя ми не брали участі у власному створенні. Я вірю, що азарт – це одна з прекрасних рис людини, яка може принести багато благословень і приємності в наше життя.

            Гра сама по собі також не є чимось негативним. З історії Ізраїльського народу ми знаємо, що вони часто проводили час в іграх і розвагах, які самі по собі не суперечили Божій волі.

            Азартна гра – це річ, яка суперечить Божим принципам. Вона є прикладом того, як диявол через гріх старається потоптатися по тих чудових рисах, які Бог вклав в людину при створенні. Подібні речі відбуваються з бажанням кохати, творити, відчуттям прекрасного...

 

ІІІ. ДОСЛІДЖЕННЯ ОСНОВНИХ АСПЕКТІВ ПРОБЛЕМИ.

 

А. Фактори, що мають вплив на проблему.

Отже певна сфера ігор, яку ми умовно можемо назвати азартними є досить небезпечними, приносять реальну шкоду для матеріального, морального та духовного стану. Ці ігри суперечать Божим принципам, які я підсумую в кінці дослідження.

            Як і в кожній справі, тут важливо побачити, що ж є причиною того, що люди починають грати в ці ігри і попадають в залежність. Адже сама ця проблема і її наслідки цке вже в основному плоди певних гріхів і неправильних рішень. „Взагалі то гра не є тут першопричиною. Скоріше, навпаки...” [5]. Ось основні з них:

-         незадоволення тим станом (духовним, емоційним, матеріальним) в якому ми зараз є з Божої волі;

-         бажання втекти від реальності життя (тих проблем і емоційних навантажень, які в ньому часто присутні) не до Бога, а в азартні ігри;

-         бажання швидко набути багатство або авторитет, задовольнити свою гординю – „Такий азарт. Якщо йде гра без ставок, він також присутній: місце одної похоті, грошолюбства. займає друга – гордість. Вона диктує „волю до перемоги””. [5].

Звичайно, це не всі корені, які можуть бути, але самі вагомі і найбільш часто повторювані. Тому часто навіть гра, яка в своїй суті не має великий елемент азарту може принести такій людині велику шкоду. Зараз я також хочу повернутися до дитячих ігор. Хоча часто в них є всі характеристики азартної гри, але негативного впливу вони можуть не мати. Адже мотиви дітей це не є заражені гріховністю.

 

Б. Небезпеки, які заховані в азартній грі.

 

Як я вже говорив, основною небезпекою таких ігор є мотив, з яким людина починає брати в них участь. Навіть самі прекрасні речі в цьому світі можуть бути зіпсовані неправильними мотивами. Тож тим більше в сфері азартних ігор. Людина яка починає грати з певною негативною ціллю обов’язково потерпить втрату.

      Іншою підводною скелею у цій сфері є залежність. Біблія говорить: Бо хто ким переможений, той тому й раб”. 2 Петра 2: 19. Людина, яка спочатку робить осмислений крок взяти участь в азартній грі і поставити її на приоритетне місце в своєму

житті з часом вже не може звільнитися від цієї звички. ЇЇ воля стає покорена азартній грі – тобто дияволу, який за нею стоїть.

      В азартній грі вся суть в „випадку”, але ми, християни, знаємо, що випадковості не буває. Тому, той хто починає грати в азартні ігри мусить зневіритися в Божій всесильності, або почати спокушувати Бога.

      Люди, які попадають в залежність від азартних ігор часто втрачають все що вони мають. Фінансові збереження, житло, автомобіль. Часто вони програють все що можуть, і потім стають в буквальному розумінні цього слова рабами, які готові зробити все, що їм накажуть.

      Азартна гра може мати настільки сильний вплив на людську свідомість, що це відображається на її фізичному здоров’ї. В сучасній медицині є особливий термін лудоманія – який визначає хворобу азартної залежності людини.

      Всі ці наслідки азартних ігор не тільки не вписуються в християнський світогляд, але й далеко виходять за звичайні суспільні норми. Люди, які грають азартні ігри однозначно не підпадають під визначення з Нового Заповіту: „Ви світло для світу”. Матвія 5:14.

 

IV. БІБЛІЙНІ ПРИНЦИПИ.

В цьому розділі я хочу розглянути основні біблійні принципи, які мають безпосереднє відношення до моєї теми.

      1. Мудрість.

      Оскільки ми бачимо результати, до яких призводять азартні ігри, то розумно не наближатися до них. Адже майже всі наслідки, які я перерахував відносяться до наших відносин з Богом – тобто руйнують їх. Також Біблія нам говорить: „Страх Господній початок премудрости, нерозумні погорджують мудрістю та напучуванням”. Приповісті Соломона1: 7.

      2. Свобода.

      Павло пише такі слова у своєму першому посланні до Коринтян 6: 12 „Усе мені можна, та не все на пожиток. Усе мені можна, але мною ніщо володіти не повинно”.

      Часто ігри, які не несуть великих фінансових втрат все ж володіють людиною. Вони стають для неї на першому місці, вони її контролюють. Ми не повинні нехтувати великою ціною крові Христа, якою ми викуплені на свободу.

     

3. Надія на Бога.

Апостол Петро сказав так: „Покладіть на Нього всю вашу журбу, бо Він опікується вами! Будьте тверезі, пильнуйте! Ваш супротивник диявол ходить, ричучи, як лев, що шукає пожерти кого”. 1 Петра 5: 7,8.

      Це місце говорить нам про надію на Бога. Цей принцип включає в себе два аспекти:

      По-перше. Якщо в нас проблеми з фінансами, то Бог може забезпечити нас без будь-яких лотерей і азартних ігор, які є небезпечними для нас і стоять в конфлікті з природою Бога.

      По-друге. Якщо в нас в житті проблеми і важкий час, то ми не повинні втікати в азартні ігри, алкоголь чи якусь іншу розраду. В Біблії написано, що радість в Бозі це наша сила. В іншому випадку ми можемо стати жертвою диявола, що ходить мов лев рикаючий.

4. Спокутування Бога.

Бог вірний своєму слову. І якщо Він сказав, що потурбується про нас [Матвія 6:32], то Він це зробить. Але якщо ми своїми діями «заставляємо» Бога виконувати нашу волю, то Ісус це відносить до категорії спокушування Бога [Мт.4:7].

5. Небезпека грошолюбства.

Біблія називає грошолюбство коренем всього лихого - [1Тим. 6:10].

 

V. ВИСНОВОК.

 

Отже, виходячи з того, що нам говорить Біблія і з досвіду християн на протязі всієї історії Церкви та окремих людей можна прийти до певних висновків. Азартні ігри – це ігри з вогнем. Це засіб диявола для нівечення Божої подоби в нас. Вони ведуть в рабство гріха тих, хто ними захоплюється і руйнують тих, хто на них покладається. Їхня небезпека в тому, що вони не просто роблять людей бідними, але готові повністю знищити їх як особистостей.

Азартні ігри не личать навіть не християнам. А ми як царське священство покликані до вищого поклику.

Є й інші не азартні ігри. Тому я закликаю християн бути мудрими в Бозі. Не можна на підставі Біблії скласти список, які ігри дозволені, а які ні. Тому важливо бути завжди в близьких відносинах з Богом і не дозволяти, щоб будь що в нашому житті зайняло Його місце.

 

 

 

Список рекомендованої літератури.

1.  Новий тлумачний словник української мови: 4200 слів. т. 1. Яременко Василь, Сліпушко Оксана. Київ, Аконіт, 2001. – 926 с.

2.   Ожегов С. И. Словарь руського языка: 70000 слов. – 21 издание. – М. 1989. – 924 с.

3.   Тучи над Женевой. Електронна версія.

4.   К. С. Льюіс. Не просто християнство. Електронна версія.

5.  Г. Шульженко. Улыбка Вельзевула. Том 2. Глава 2. Чудеса ложные. Електронна версія.

   На верх

 
   
 

Головна  |  Новини  |  Про ТБС  |  Абітурієнтам  |  Студентам  |  Випускники  |  Фотогалерея  |  Посилання

Сторінка студентів  |  Історія  |  Програми  |  Викладачі  |  Бібліотека  |  Молитовні прохання  |  Контакти

© 2006 Тернопільська Біблійна Семінарія

Designed and hosted by www.LikeW.com